Krzyż Świętego Jerzego Dla Gimnazjum Nr 5

zdjęcie
W sobotę, 26 września, 2015 r. uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i opiekunami wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 90.rocznicę tragicznej śmierci węgierskiego pilota – Eugeniusza Szyklay’a.
Organizatorami spotkania byli: płk pilot w st. spoczynku Jan Jąkała oraz Tadeusz Kaczor - Honorowy Konsul Generalny Węgier i Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego Męczennika, założonego w 1326 roku przez Karola Roberta Andegaweńskiego, Króla Węgier.
Po nabożeństwie ekumenicznym w  piotrkowskim kościele ewangelicko-augsburskim, odprawionym przez ks. ppłk. Wiesława Żydla – proboszcza parafii i jednocześnie Dziekan Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu miejskim, przy grobie Szyklay’a. Wzięli w nich udział piloci ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział w Tomaszowie Maz., weteran II wojny światowej, pilot RAF-u  John Benett wraz z małżonką, płk pilot Jan Jąkała, mgr inż. Jerzy Orłowski – pilot instruktor samolotowy zawodowy I kl., prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Jarosław Cempel – Dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, reprezentanci Klubu Lotniczego „Na prostej” z Łodzi, emerytowani piloci z Łodzi i Warszawy, władze miasta Piotrkowa Tryb. oraz społeczność lokalna.
Podczas tej uroczystości Gimnazjum nr 5 został wręczony przez Konsula Generalnego Węgier krzyż św. Jerzego, przyznany przez Zakon Rycerski.
Goście w swoich przemówieniach podkreślili zasługi młodzieży naszego gimnazjum
w kultywowaniu pamięci o zmarłym pilocie oraz dbaniu o jego nagrobek, współpracę szkoły ze środowiskiem lotniczym oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych.
Warto wiedzieć, że nasza szkoła od pięciu lat realizuje projekt edukacyjny pod hasłem „Opowiem ci o wolnej Polsce…”, współpracując ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział w Tomaszowie Maz., Aeroklubem Ziemi Piotrkowskiej. Naszymi gośćmi byli m.in. gen. Mirosław Hermaszewski, piloci lotnictwa wojskowego i cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie Gimnazjum nr 5 mieli okazję odwiedzić 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 7.dywizjon lotniczy im. 66. lotniczego pułku szkolnego w Nowym Glinniku, w Nowym Glinniku, Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. Młodzież wzięła udział również w spotkaniu z Mistrzem Świata
w Szybownictwie – Sebastianem Kawą, zajęciach o tematyce lotniczej prowadzonych przez AZP oraz wykładach Instytutu Pamięci Narodowej na temat historii lotnictwa polskiego.

Opiekunki projektu: M. Izdebska, A. Krasoń