Raport z mobilności w Finlandii

Relacja z wizyty w Finlandii, w szkole partnerskiej Piikkiön yhtenäiskoulu Kaarina
07-14.12.2013

W kolejną zagraniczną podróż w ramach projektu Comenius 'Connect to a Green World' 2013-2015 wybrali się nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum. Tym razem międzynarodowe spotkanie odbyło się w Finlandii, gdzie zebrali się przedstawiciele szkół partnerskich z Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Grecji, Polski oraz kraju goszczącego. W dniach 7-14 grudnia 2013 roku poznawaliśmy tradycje i kulturę fińską, a także dyskutowaliśmy na temat biomasy, najstarszego i najszerzej współcześnie wykorzystywanego odnawialnego źródła energii.

Swój pobyt w Finlandii rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy kraju – Helsinek, których centrum stanowią surowe i klasyczne budynki. Po spacerze nad samą Zatoką Fińską nauczyciele  i uczniowie naszej szkoły zobaczyli największy w Zachodniej Europie Kościół Protestancki, Plac Senacki, a na nim minimalistyczną Katedrę Luterańską z prowadzącymi do niej licznymi schodami oraz pomnikiem Cara Aleksandra II. Spacerowaliśmy również najsłynniejszą ulicą handlową  w Helsinkach - Aleksanterinkatu i zajrzeliśmy do znanego domu handlowego Stockmann.
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie najstarszego miasta oraz pierwszej stolicy fińskiego państwa – Turku, a także wizyta w siedzibie firmy Sybimar zajmującej się przetwórstwem rybnym, gdzie zapoznano nas z nowoczesnym konceptem produkcji bioenergii i żywności w oparciu o zamknięty obieg.
Jednakże prawdziwą atrakcją dla nas okazała się wizyta w saunie fińskiej, która odgrywa bardzo ważną rolę społeczną na północy Europy, a także skosztowanie lokalnych specjałów, takich jak dania z renifera, łososia, owoców morza czy pierogów karelskich.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż podczas tygodniowego pobytu w Finlandii nasi  gimnazjaliści mieszkali w domach swoich rówieśników, gdzie porozumiewali się z rodzinami goszczącymi wyłącznie w języku angielskim. Był to wyjątkowy sprawdzian ich umiejętności językowych. Po kilku latach nauki uczniowie mieli szansę zastosować w praktyce wiedzę zdobytą na lekcjach języka angielskiego w szkole i sprawdzić swój stopień komunikatywności w języku obcym. Umocniło to niewątpliwie ich wiarę we własne możliwości i pomogło pozbyć się na zawsze bariery językowej, jaką przed wyjazdem jeszcze posiadali.

Wszystkich uczestników spotkania urzekła wyjątkowa gościnność, otwartość Finów i ich nietuzinkowe poczucie humoru. Mimo chłodu panującego na północy Europy, ku zaskoczeniu wszystkich, Finowie okazali się być bardzo serdecznym i pogodnym narodem. Mobilność do kraju partnera, a w szczególności pobyt w fińskiej szkole charakteryzował się pozytywną, przyjazną atmosferą, co dowodzi, że nauka przez doświadczenie może być przyjemnością.

Warto również dodać, iż nieodłącznym elementem wizyty w szkole partnerskiej było poznanie fińskiego systemu edukacji postrzeganego jako niezwykle skuteczny, co zainspirowało obecne na spotkaniu panie dyrektorki do wprowadzania pewnych innowacji w naszej szkole.  W marcu w kolejną podróż zagraniczną po nowe doświadczenia i inspiracje nasi reprezentanci udadzą się do stolicy Grecji – Aten, a w maju bieżącego roku delegacje zagraniczne     z poszczególnych państw odwiedzą Piotrków Trybunalski i Gimnazjum nr 5.

Katarzyna Trojanowska-Nienałtowska
      Agnieszka Kucińska