Raport z mobilności w Rumunii

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Relacja z wizyty w Rumunii, w szkole partnerskiej Scoala Gimnaziala Cristesti
w dniach 04-11.10.2014


Dnia 04.10.2014 nauczycielki języka angielskiego: p. Katarzyna Trojanowska-Nienałtowska oraz p. Agnieszka Kucińska wraz z uczennicami naszego gimnazjum: Olgą Maliszewską i Agatą Trojan wyruszyły z Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie w tygodniową podróż po osnutej mgiełką tajemniczości krainie zwanej Transylwanią. Celem wizyty w Rumunii było spotkanie z partnerskimi szkołami projektu Comenius „Connect to a Green World”, który realizujemy od 2013 roku. Był to już czwarty z kolei wyjazd zagraniczny naszych gimnazjalistów, podczas którego podejmowaliśmy dyskusje na temat proekologicznych rozwiązań z partnerami z Turcji, Rumunii, Niemiec, Grecji, Finlandii oraz Hiszpanii.

Odkrywanie Rumunii rozpoczęliśmy od wizyty w Bukareszcie – stolicy kraju nazywanego kiedyś „Paryżem Wschodu”. Po zakwaterowaniu w hotelu odbyliśmy długi spacer po mieście pełnego socrealistycznych budynków – spuściźnie po reżimie Nicolae Ceauşescu i betonowych symbolach jego władzy. Największe wrażenie wywarł na nas Dom Ludu „Casa Poporului”, obecnie gmach Parlamentu, na zachód od którego biegnie szeroka aleja Bulevardul Unirii, tzw. bukaresztańskie Pola Elizejskie. Jest to największy pod względem kubatury gmach na świecie po waszyngtońskim Pentagonie i niewątpliwie stanowi on obowiązkowy punkt zwiedzania Bukaresztu.

Kolejnego dnia natomiast, po zmierzeniu się ze skalą bukaresztańskiej urbanistyki czasów dyktatury, wyruszyliśmy na północ kraju do miejscowości Târgu Mureș, gdzie czekali na nas organizatorzy spotkania wraz z rodzinami goszczącymi. Nasze uczennice zostały bardzo serdecznie przyjęte przez swoich rumuńskich partnerów, dzięki czemu towarzyszący im stres szybko zniknął.

W trakcie tygodniowego pobytu w tajemniczej Transylwanii, w której wciąż żyje legenda o Draculi – najsłynniejszym wampirze świata nie sposób było nie odwiedzić usytuowanego na malowniczej grani jednego z najbardziej znanych zamków rumuńskich, przyciągającego rokrocznie tłumy turystów z całego świata – Zamku w Branie, a także domu samego Vlada Draculi w słynnej  Sighișoarze. Jednakże zapierającą dech w piersiach atrakcją okazała się być wyprawa do Wąwozu Bicaz i znajdującego się w jego sąsiedztwie Jeziora Czerwonego, gdzie mogliśmy podziwiać piękno rumuńskiej przyrody i karpackich krajobrazów.

Z uwagi na fakt, iż projekt Comenius ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób w jego realizację nasi rumuńscy partnerzy starali się, by młodzież i nauczyciele z pozostałych placówek europejskich mieli okazję poznać całą społeczność szkolną oraz przedstawicieli samorządu lokalnego. Poprzez liczne spotkania i zajęcia integracyjne delegacje zagraniczne zostały zapoznane z systemem edukacji w Rumunii oraz problemem mniejszości narodowych w rumuńskich miastach i szkołach. Pokaz tańców narodowych w Scoala Gimnaziala Cristesti w dużej mierze prezentowany przez Romów tylko potwierdził, iż zjawisko ksenofobii w odwiedzanej placówce oświatowej zupełnie nie występuje, a jej uczniowie wykazują się dużą tolerancją.

Gospodarze spotkania zadbali również, abyśmy odwiedzili dom pasywny, miejską oczyszczalnię ścieków oraz lokalną sieć wodociągów i kanalizacji Aquaserv, co doskonale wpisywało się  w tematykę realizowanego projektu. Dzięki ich staraniom i wysiłkowi włożonemu w organizację mobilności dnia 11.10.2014 wróciliśmy do Polski pełni wrażeń po emocjonującym i bogatym w doświadczenia tygodniowym pobycie w Rumunii. Na szczególne podkreślenie zasługuje wieloaspektowość spotkania i ogromna gościnność Rumunów, która na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach.


     Katarzyna Trojanowska-Nienałtowska
     Agnieszka Kucińska