SPOTKANIE Z PREZYDENTAMI POLSKI I WĘGIER

W sobotę, 25 marca 2017 r., na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci węgierskiego pilota - Eugeniusza Sziklaya.
Wzięli w niej udział uczniowie naszego gimnazjum wraz z panią dyrektor i opiekunami. Na spotkaniu w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, obecni byli Prezydenci  Polski i Węgier – Andrzej Duda i Janos Ader.
Nasza szkoła od 2010 r. realizuje projekt edukacyjny „Opowiem Ci o wolnej Polsce…”, współpracując ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Tomaszowie Maz., Aeroklubem Ziemi Piotrkowskiej. Naszymi gośćmi byli m.in. gen. Mirosław Hermaszewski, piloci lotnictwa wojskowego i cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie Gimnazjum nr 5 mieli okazję odwiedzić 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 7.dywizjon lotniczy im. 66. lotniczego pułku szkolnego w Nowym Glinniku, Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. Młodzież wzięła udział również w spotkaniu z Mistrzem Świata w Szybownictwie – Sebastianem Kawą, wicemistrzami świata  Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów, zajęciach o tematyce lotniczej prowadzonych przez AZP oraz wykładach Instytutu Pamięci Narodowej na temat historii lotnictwa polskiego. W ramach tego projektu gimnazjaliści opiekują się grobem tragicznie zmarłego Sziklaya, który spoczywa na piotrkowskim cmentarzu.

Opiekunki projektu: Magdalena Izdebska, Anna Krasoń