Piotrkowski Maraton Matematyczny

zdjęcie
Rok szkolny 2014/2015 – grad sukcesów matematycznych uczniów Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Uczniowie Gimnazjum Nr 5 najlepsi w X  Piotrkowskim Maratonie Matematycznym o Puchar Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
W minioną sobotę  13 czerwca 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, które to jest organizatorem konkursu, odbyły się finałowe zawody w dziesiątej, jubileuszowej edycji Piotrkowskiego Maratonu Matematycznego o Puchar Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Celem konkursu jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów młodszych klas gimnazjalnych, wyszukanie i promowanie jednostek o nieprzeciętnych zdolnościach matematycznych, rozwijanie aktywności poznawczej młodzieży poprzez kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Do  zawodów  finałowych tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 49 uczniów z siedmiu gimnazjów z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego: Gimnazjum Katolickie, Gimnazjum Nr 1,Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 5 oraz powiatu: Gimnazjum w Będkowie oraz  Gimnazjum w Szydłowie.
W klasyfikacji drużynowej uzyskując 47 punktów I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego wywalczyli uczniowie Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika. Warto dodać, że w  ubiegłorocznej  IX  edycji  konkursu także najlepsi okazali się uczniowie z piotrkowskiej „piątki”. Na drugim  miejscu uplasowało się Gimnazjum nr 4 im. Władysława Jagiełły - 35 pkt, natomiast trzecie miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum w Będkowie – 25 pkt.
W klasyfikacji indywidualnej laureatami konkursu zostali : I miejsce  Kamil Galewski, uczeń Gimnazjum Nr 5, II miejsce  Arkadiusz Pospieszny z Gimnazjum w Będkowie, III miejsce  Jakub Sola z Gimnazjum Nr 5, IV miejsce Tomasz Kurzela z Gimnazjum Nr 4, V miejsce Katarzyna Cuper z Gimnazjum nr 4, VI miejsce Bartosz Nowacji z Gimnazjum Nr 3, VII miejsce  Zuzanna Adamczewska z Gimnazjum Nr 5, VIII miejsce Szymon Kornacki z Gimnazjum nr 4, IX miejsce Ewa Łaska z Gimnazjum Nr 1 i X miejsce Krystian Ślusarczyk z Gimnazjum nr 5.
W kończącym się roku szkolnym 2014/2015 Piotrkowski Maraton Matematyczny był ostatnim sprawdzianem wiedzy matematycznej dla uczniów gimnazjów. Rok ten  pod względem wyników w konkursach matematycznych był szczególnie udany dla uczniów i ich  nauczycieli z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie „piątki” zbierali najwyższe  trofea  w konkursach matematycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim oraz wojewódzkim. Gimnazjum nr 5 święciło tryumfy zarówno w klasyfikacjach indywidualnych jak i drużynowych.
W klasyfikacji drużynowej Gimnazjum nr 5 zwyciężyło w Międzygimanzjalnym Turnieju Matematycznym, konkursie  Matematyka moja pasja, Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki, X Piotrkowskim Maratonie Matematycznym oraz wywalczyło drugie miejsce w  ogólnopolskim konkursie matematycznym o Puchar Dyrektora V LO w Bielsku-Białej. Indywidualnie uczniowie  „piątki” uzyskiwali tytuły laureatów i  finalistów w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów, Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki, konkursie matematycznym Matematyka moja pasja, Olimpusie matematycznym, konkursie Pangea, Kangurze matematycznym, konkursie o  Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, Międzygimnazjalnym Turnieju Matematycznym oraz wspomnianym  Piotrkowskim Maratonie Matematycznym. Uczniowie brali także udział w wielu obozach i warsztatach naukowych. Warto dodać, że największe sukcesy matematyczne  święcili uczniowie nie tylko z Gimnazjum nr 5: Kamil Galewski, Jakub Sola, Miłosz Januszewski, ale także Natalia Kucharczuk z Gimnazjum nr 4, oraz Arkadiusz Pospieszny z Gimnazjum w Będkowie.
Jak stwierdza  nauczyciel matematyki z Gimnazjum nr 5 Bogumił Pęcina,  mijający rok szkolny był czasem ogromnej, wytężonej  pracy  i zaangażowania uczniów oraz ich nauczycieli. Różnorodność konkursów matematycznych oraz  ich  wysoki poziom   mobilizowały uczniów do rozwiązywania ogromnej ilości zadań, natomiast nauczycieli do aktywnego prowadzenia zajęć kół matematycznych  oraz konsultacji indywidualnych niekiedy  nawet po kilka  godzin tygodniowo. Bardzo często rozwiązywano zadania niestandardowe, wymagające od uczniów ponadprzeciętnego myślenia i zmysłu matematycznego, często sięgając przy tym  po realizację treści ponadprogramowych z matematyki.

O sukcesach matematycznych uczniów naszego miasta z pewnością usłyszymy jeszcze nie raz. Teraz  w czasie  zbliżających się wakacji życzymy  uczniom i ich nauczycielom udanego wypoczynku oraz gratulujemy sukcesów.