Portugalia

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Relacja z wizyty w Portugalii, w szkole partnerskiej ESCOLA BASICO 2,3 dos OLIVAIS w Lizbonie - 12.02 – 19.02.2011.


W dniach 12.02 – 19.02.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie grupy partnerskiej projektu Comenius „You in My Mind” zorganizowane przez szkołę w Lizbonie – ESCOLA BASICO 2,3 dos OLIVAIS. W spotkaniu wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: Aleksandra Goździk, Adrian Szyjak, Adam Lalek i Jakub Zieliński, pod opieką koordynatorek projektu p.Agnieszki Kucińskiej i p.Katarzyny Trojanowskiej-Nienałtowskiej oraz p. dyrektor Ewy Sipy i p. wicedyrektor Małgorzaty Kacperek.

Po przylocie do Lizbony uczniowie zostali zakwaterowani w domach swoich kolegów z Portugalii, z którymi wcześniej korespondowali pocztą elektroniczną.

14 lutego, w poniedziałek, wszyscy uczestnicy (uczniowie i nauczyciele) z Portugalii, Polski, Turcji, Hiszpanii i Niemiec odwiedzili największe w Europie oceanarium. W Oceanario de Lisboa mieliśmy okazję obejrzeć 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Później spacerowaliśmy nad rzeką Tag, podziwiając położony nad nią Park Narodów, nowoczesną dzielnicę wybudowaną przed międzynarodowymi targami EXPO ’98. Po południu zwiedziliśmy Pałac Queluz. Zwiedzanie było przyjemne, gdyż anglojęzyczny przewodnik starał się wybrać to, co mogło zainteresować młodzież, a jego wypowiedzi uzupełniane były scenkami rodzajowymi, odgrywanymi przez ucharakteryzowanych aktorów.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy projektu spotkali się także w lizbońskiej szkole, gdzie odbyły się zajęcia tematyczne związane z Dniem Św. Walentego. Każda grupa przygotowywała ekspozycję kartek i życzeń walentynkowych. Wspólne przygotowywanie wystawy było okazją do wymiany informacji i jednocześnie zabawy, której towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Kartki przygotowane przez naszych uczniów wyróżniały się pomysłowością, różnorodnością i estetyką wykonania. Po tej części zajęć uczniowie i nauczyciele oglądali szkołę i poznawali organizację nauczania w portugalskiej placówce oświatowej. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Alfamy – najstarszej dzielnicy Lizbony. Wszystkich urzekły: labirynt wąskich uliczek, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, które razem tworzyły niezwykły klimat. Z wysoko położonego punktu widokowego można było podziwiać panoramę starej i nowej stolicy. Dzień był wyczerpujący, ale zmęczenie zostało zrekompensowane niezapomnianymi wrażeniami, których dopełnieniem była kolacja z muzyką fado, charakterystyczną dla Lizbony.


Kolejny dzień to wspólne zwiedzanie baśniowego wręcz Pałacu Pena, otoczonego bujną roślinnością, urokliwego miasteczka Sintra i Klasztoru Kapucynów. Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na piknik w Serra Sintra, miejscu położonym wśród gór i lasów, o specyficznym mikroklimacie. Wspólny posiłek był kolejną okazją do rozmów, wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, a tym samym do zacieśniania koleżeńskich relacji. Po lunchu ruszyliśmy w kierunku Skalistego Przylądka Roca (Cabo da Roca), stanowiącego najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy. W miejscu, „...gdzie kończy się ziemia, a zaczyna morze” odbyła się sesja zdjęciowa, w której nie przeszkodził nawet bardzo silnie wiejący wiatr. Jadąc wzdłuż oceanu, o zachodzie słońca dotarliśmy do Cascais, eleganckiego kurortu nadmorskiego. Po spacerze i dużym „łyku” nadatlantyckiego powietrza, wróciliśmy do Lizbony.
Czwartek rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania symbolu potęgi Portugalii w czasie odkryć geograficznych – Klasztoru Hieronimitów. XVI – wieczny klasztor wzniesiony w stylu gotycko-manuelińskim został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gigantyczny obiekt kryjący wnętrza w bogatym stylu wywarł na wszystkich wielkie wrażenie. Z zamierzchłych czasów Manuela I, przejściem na drugą stronę ulicy, przenieśliśmy się do największego w Lizbonie centrum kultury i sztuki współczesnej – CCB. Po lunchu zwiedziliśmy Muzeum Powozów i Wieżę Belem, która pełniła rolę strażnicy, a później więzienia. Ciekawostką jest fakt, że przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.

Ze względu na wcześniejszy wyjazd grupy tureckiej już w czwartek odbyła się kolacja pożegnalna. Organizatorki zadbały o to, by odbyła się ona w niezwykłej, walentynkowej oprawie. Uczniowie popisywali się śpiewem i grą na gitarach, a pani dyrektor z Portugalii dała się namówić na krótki recital fado. Podczas spotkania dała się zauważyć niecodzienna atmosfera, pełna wzajemnej sympatii i ciepła. Wieczór zakończył się wspólnym tańcem do znanej, tradycyjnej portugalskiej melodii.

Ostatni dzień pobytu w Lizbonie to zajęcia językowe i sportowe w szkole oraz podsumowanie pobytu przez nauczycieli koordynatorów i ustalenie szczegółów następnych działań projektowych.


Nadszedł dzień wyjazdu. Pożegnanie okazało się trudne, ponieważ przez tych kilka dni młodzież bardzo się zżyła. Zapewnieniom o kontynuacji znajomości, a nawet przyjaźni nie było końca. Pojawiły się łzy wzruszenia.

Pobyt w Portugalii należy zaliczyć do bardzo udanych. Cel projektu, czyli zapoznanie się z kulturą i tradycjami portugalskimi oraz integracja młodzieży, został w pełni osiągnięty. Należy również podkreślić, że wszyscy porozumiewali się w języku angielskim, co z pewnością wpłynęło na doskonalenie umiejętności językowych. Ponadto młodzież chętnie przyswajała wyrazy, zwroty i wyrażenia z języka portugalskiego.