Szkoła Podstawowa nr 2
im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Poznajemy tradycję krajów anglojęzycznych - Halloween

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Z HISTORII HALLOWEEN
Nazwa "Halloween" to skrót od "All Hallows' Evening" czyli "Wieczór Wszystkich Świętych". Historycznie Halloween to celtyckie święto Samhain, obchodzone ostatniego dnia roku. "Samhain" oznacza z kolei "sah-wen" czyli "koniec lata".
Początki Halloween sięgają roku 601, kiedy to za sprawą papieża Grzegorza i irlandzkich misjonarzy rozpoczął się proces wypierania tradycji pogańskich przez chrześcijańskie. Charakterystyczne dla Halloween stroje i maski mają swój początek właśnie w celtyckim święcie. Według tradycji miały one "obłaskawiać duchy". To co widzimy na ulicach podczas dzisiejszego obchodzenia Halloween jest więc pozostałością po starych obrzędach. Podczas święta Halloween dzieci wędrują od drzwi do drzwi i proszą o słodycze "grożąc" psikusem. To zachowanie również może mieć związek z tradycjami średniowiecznymi. 
1 listopada biedacy wędrowali od drzwi do drzwi prosząc o jałmużnę. Ofiarowali w zamian modlitwę za zmarłych. Tradycja szczególnie obecna w Irlandii i Wielkiej Brytanii (ale również we Włoszech) przetrwała do dnia dzisiejszego. Halloween przekształcił ją w zwyczaj zbierania słodyczy.
powrót