Szkoła Podstawowa nr 2
im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
1 marca 2021r.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
 
Pamięci żołnierzy wyklętych
 
Żołnierze wyklęci, zdrajcami nazywani,
Przez tak wiele lat i miesięcy,
Zapomniani przez swoich, doczekali się chwili,
Gdy wrócono ich naszej pamięci.
 
Ci niezłomni żołnierze, wierni prawdzie i wierze,
O prawdziwą Polskę walczyli,
Dla ojczyzny swej drogiej, ujarzmionej przez wroga,
Swego życia i krwi nie szczędzili...
Teresa Zajewska
 
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Dziś obchodzimy 10. rocznicę Dnia Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci, inaczej Niezłomni, to uczestnicy ruchu oporu przeciwko władzy komunistów i zależności Polski od ZSRR, po 1944 r. wchodzący w skład Podziemia Niepodległościowego. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadało na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, oraz gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej. Propaganda Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej określała ich jako bandy reakcyjnego podziemia. Ich motywacjami była walka o wolność, którą zaczęli w 1939 r. uważając, że okupacja Polski wcale się nie skończyła. Musieli walczyć, ponieważ w innym wypadku zostaliby aresztowani przez NKWD (tajna radziecka policja polityczna) lub Urząd Bezpieczeństwa. Żołnierze podziemia prowadzili rozproszone walki partyzanckie - czyli atakowali więzienia i obozy koncentracyjne, napadali na posterunki Milicji Obywatelskiej i UB. Bronili się przed obławami NKWD, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i innych jednostek zbrojnych podległych komunistom.
Najbardziej znanymi Żołnierzami Wyklętymi byli m.in.:
 Danuta Siedzikówna ps. „Inka”- sanitariuszka 4 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, pośmiertnie mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.
Witold Pilecki ps. „Witold” - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.
Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” - major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej  oraz dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK.
Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku, by upamiętnić tych, którzy pomimo władzy komunistycznej i terroru walczyli o wolność państwa. Narodowy dzień „Żołnierzy Wyklętych’’ jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca to dzień szczególnie symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia ,,Wolność I Niezawisłość’’.
CZEŚĆ I CHWAŁA ICH PAMIĘCI
 
Zainteresowanych tematem odsyłamy do strony:

https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/
powrót