Szkoła Podstawowa nr 2
im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim

20-01-2016

Wybory w klasie I b

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w klasie I b
Kocham mocno Babcię, Dziadka
To nie żarty moi mili
Dzisiaj im życzenia składam
By sto latek jeszcze żyli.


 
Jak co roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą choinkę bożonarodzeniową.
Głosować można w krużgankach Klasztoru oo. Bernardynów pobierając podstemplowaną karteczkę z zakrystii. Nasza choinka ma nr 6.
22-12-2015

Wigilie klasowe

29-11-2015

andrzejkowa zabawa

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918)
W naszej szkole odbyła się uroczysta akdemia przygotowana przez klasę szóstą pod opieką Pani Anny Leszczuk i Pana Łukasza Staniszewskiego
Z HISTORII HALLOWEEN
Nazwa "Halloween" to skrót od "All Hallows' Evening" czyli "Wieczór Wszystkich Świętych". Historycznie Halloween to celtyckie święto Samhain, obchodzone ostatniego dnia roku. "Samhain" oznacza z kolei "sah-wen" czyli "koniec lata".
Początki Halloween sięgają roku 601, kiedy to za sprawą papieża Grzegorza i irlandzkich misjonarzy rozpoczął się proces wypierania tradycji pogańskich przez chrześcijańskie. Charakterystyczne dla Halloween stroje i maski mają swój początek właśnie w celtyckim święcie. Według tradycji miały one "obłaskawiać duchy". To co widzimy na ulicach podczas dzisiejszego obchodzenia Halloween jest więc pozostałością po starych obrzędach. Podczas święta Halloween dzieci wędrują od drzwi do drzwi i proszą o słodycze "grożąc" psikusem. To zachowanie również może mieć związek z tradycjami średniowiecznymi. 
1 listopada biedacy wędrowali od drzwi do drzwi prosząc o jałmużnę. Ofiarowali w zamian modlitwę za zmarłych. Tradycja szczególnie obecna w Irlandii i Wielkiej Brytanii (ale również we Włoszech) przetrwała do dnia dzisiejszego. Halloween przekształcił ją w zwyczaj zbierania słodyczy.

Kontakt

ul. Kostromska 50
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 649 02 73
e-mail: sp2@sp2.piotrkow.pl

Poniedziałek 27 stycznia 2020

Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk

Galerie